Bakanlık Resmen Açıkladı: Elektrik ve Doğalgaz Sayaçlarını Sökmeyenlere 10 Bin TL Ceza Verilecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan Elektrik, Su ve Gaz Sayaçları Muayene Yönetmeliği, geçtiğimiz aylarda yürürlüğe girmişti.

Yönetmelik, elektrik, su ve gaz sayaçlarının muayeneleri ile ilgili önemli düzenlemeleri içerirken, yapılan değişiklik sonrası sayaç muayenelerinin nasıl yapılacağı, kimler tarafından gerçekleştirileceği, nerede yapılabileceği gibi konularda da detaylar kesinlik kazanmış oldu.

BU TARİHTE ÜRETİLEN SAYAÇLARIN TAMAMI SÖKÜLECEK

Bakanlık, 1 Ocak 2014 – 31 Aralık 2019 döneminde piyasaya arz edilmiş doğalgaz sayaçlarının 2025 yılı sonuna kadar sökülmesini ve yerine geçerli muayenesi olan sayaçların takılmasını kararlaştırdı. Bu karar, enerji tüketiminde güvenilirliği artırmayı ve mevcut sayaçların standartlara uygunluğunu sağlamayı amaçlıyor.

DEĞİŞİKLİK İÇİN HİÇBİR ÜCRET ALINMAYACAK

Yönetmelik kapsamında, sayaç muayeneleri Bakanlık il müdürlükleri veya kullanıcının kurduğu/tercih ettiği servisler tarafından gerçekleştirilecek. Bu hizmetlerden dolayı Bakanlık tarafından herhangi bir ücret talep edilmeyecek.

Muayene sırasında, sayacın tip onayı olmaması veya tip onayını etkileyecek değişikliklerin tespiti durumunda muayene işlemi durdurulacak ve söz konusu sayaca ilişkin olarak gerekli idari süreçler başlatılacak.

Muayene yapılacak sayaç, kullanıcı tarafından çıkarılıp servise getirilmekten sorumlu olacak. Sayaç muayene başvurusu, kullanıcı veya kullanıcı tarafından yetkilendirilen servis tarafından ilgili il müdürlüğüne yapılabilecek. İlk muayene, periyodik muayene veya stok muayenesi sonuçlarına göre uygun bulunan sayaçlar, ilgili damga ile işaretlenecek.

DEĞİŞTİRMEYENLERE 10 BİN TL PARA CEZASI KESİLECEK

1 Ocak 2014 – 31 Aralık 2019 tarihleri arasında piyasaya sürülmüş veya son muayenesi bu dönem içinde gerçekleştirilmiş gaz iletim şebekesinde veya iletim şebekesine doğrudan bağlı doğalgaz sayaçları, kullanıcılar tarafından ilgili il müdürlüğüne ertesi yılın şubat ayı sonuna kadar bildirilmeli. Bu bildirimler sonucunda, 2025 yılına kadar sökülerek yerine geçerli muayenesi yapılmış bir sayaç takılması zorunlu.

Bu tarihe kadar bildirimde bulunmayan veya eksik ve hatalı bildirimde bulunan kullanıcılara, sayacın kullanım süresinin sona ermesi nedeniyle 10 bin TL’ye varan oranda para cezası uygulanacak. Belirtilen süre içinde liste ile ilgili bildirimde bulunmayan, eksik veya hatalı bildirim yapan kullanıcılar için de idari yaptırımlar devreye alınacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir