Endonezya’da Muhammed ismiyle ilgili şaka yapan komedyene hapis cezası

Endonezya’da bir mahkeme, Muhammed ismiyle ilgili şaka yaptığı gerekçesiyle hakkında dava açılan bir komedyene 7 ay hapis cezası verdi. Dava belgelerine göre, sanık Aulia Rakhman’ın, aralık ayında Lampung kentindeki bir gösterisi sırasında Muhammed peygamberin adıyla ilgili şaka yaptığı gerekçesiyle ‘dine küfür’ suçunu düzenleyen yasayı ihlal ettiğine hükmedildi. Komedyen, stand-up gösterisinin videosunda, Muhammed isminin kutsallığının artık geçerli olmadığını söylemiş, buna sebep olarak da bu ismi taşıyan çok sayıda tutuklu ve hükümlü olduğuna işaret etmişti.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, insan hakları ve ifade özgürlüğü savunucuları, söz konusu ‘dine küfür’ yasasının yorumlanma şekli ile ilgili endişelerini dile getirdi. Uluslararası Af Örgütü Endonezya İcra Direktörü Usman Hamid, yasada ‘dine küfür’ suçunu düzenleyen maddenin pek çok masum insanın hapishaneye gönderilmesine yol açtığını vurguladı. Hamid, maddenin iptal edilmesi çağrısında bulundu.

BAŞKAN ADAYININ SEÇİM ETKİNLİĞİNDEKİ GÖSTERİYE DAVA

İnsan Hakları İzleme (HRW) Endonezya araştırmacısı Andreas Harsono da bu vakanın ‘Endonezya’daki dine küfür yasasının toksik doğasını bir kez daha gösterdiğini’ söyledi.

Komedyen Aulia Rakhman, davaya konu olan stand-up gösterisini şubat ayında seçimleri kaybeden devlet başkanı adayı Anies Baswedan için düzenlenen bir seçim etkinliğinde yapmıştı. Baswedan gösteriye katılmazken, karar duruşmasına ilişkin dava belgelerine göre, Lampung’daki mahkeme komedyen hakkındaki kararını geçen hafta verdi ancak dava belgeleri bundan günler sonra paylaşıldı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir