Erdoğan’dan Osman Kavala açıklaması. İspanya Başbakanı’nın yanında duyurdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya’ya düzenlediği ziyaret esnasında Madrid’de İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile ortak basın toplantısı düzenledi.

“AP SEÇİMLERİ ENDİŞELERİMİZİ ARTTIRDI”

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağ partilerin seçimden birinci çıkmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Avrupa Parlamentosu seçimleri sonucunda oluşan tablo endişelerimizi arttırdı” yorumunda bulundu.

“BAŞBAKAN SANCHEZ’İN BÜYÜK KATKILARI OLDU”

Konuşmasının devamında İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına da değinen Erdoğan, yaşanan mezalim karşısında küresel vicdanın harekete geçirilmesinde İspanya Başbakanı Sanchez’in büyük katkıları olduğunu vurguladı.

İspanya’nın Filistin’i tanıma yönünde aldığı kararın çok mühim olduğunu belirten Erdoğan, İspanya’nın bu tutumunun diğer ülkelere de örnek teşkil etmesi temennisinde bulundu.

Erdoğan ayrıca Filistin’de adil ve kalıcı barışı sağlayacak her planı olumlu değerlendireceklerini ifade ederek, ateşkes kararının kağıt üstünde kalmaması gerektiğini belirtti.

Şu anda maalesef dünyanın kaderi 5 ülkenin elinde” diyen Erdoğan, bu 5 ülkeden bir tanesinin “hayır” dediği zaman meselenin bittiğini belirterek, “Son olayda bu 5 ülkeden bir tanesi devamlı İsrail’in yanında yer alıyor, çocuklar, kadınlar, gazeteciler ölmüş, umurlarında değil. Bakıyorsunuz Sanchez tek başına çıkıp bayrağı açıyor. Ardından 2 Batılı ülke buna katılıyor. Bunu bizim yaygınlaştırmamız lazım” diye konuştu.

“HUKUK NEYİ EMREDİYORSA ONU YERİNE GETİRİRİZ”

Gezi Olayları soruşturması kapsamında 2017 yılından beri hapiste olan Osman Kavala’ya da değinen Erdoğan, Türkiye’nin bir hukuk devaleti olduğunu belirterek “Hukuk devletinde kararları yargı verir. Osman Kavala olsun kim olursa olsun hukuk neyi emrediyorsa onu yerine getiririz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir