Her seferde farklı fiyat: Otobüs fiyatları gaza bastı

Ramazan Bayramı nedeniyle 9 güne çıkan tatili memleketlerine veya tatile giderek değerlendimek isteyenler bilet fiyatlarının yüksekliğinden yakındı. Vatandaşlar, Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde (AŞTİ) bilet fiyatları hakkında konuştu.

HAFTALIK ARTIŞ YÜZDE 30-40

İzmir’e gideceğini söyleyen Mehmet Aydın:

– Ben Ankara’ya geçen hafta geldim iş için. Fakat bir hafta içerisinde fiyatlar yüzde 30-40 bandında artmış görünüyor. Bir hafta içerisinde bu kadar zam gelmesi çok abes bir durum. Yakıt fiyatlarına bakıyorsunuz öyle bir durum yok. Demek ki 9 günlük bayram tatilinden dolayı fırsatçılık yapıldı bence.

“BAYRAM ZAMMI”

Üniversite öğrencisi Baturalp Koyun:

Bayramda aile ziyareti için gidiyorum. Bilet fiyatları çok arttı bu zamanda ve şu an bayram olduğu için ekstra bir zam var. O yüzden kolay bir şekilde bilet alamıyorum. Ben biletimi 800 liraya aldım. Sadece gidiş bu fiyat.

“ZAM, BAKANLIK TARİFESİYLE” 

Firma yetkilisi Çetin Önal:

– Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bize vermiş olduğu tarife üzerinden bilet bazında yüzde 35 fiyat artışı oldu. 28 Şubat itibarıyla ayın 9’una kadar aşırı talep var. Türkiye geneline dönüş de dahil 500’e yakın ek seferimiz var. Ana seferlerin dışında. Doluluk oranı olarak, Güneydoğu ve Doğu’ya talep yoğun.

HER GİDİŞDE FARKLI FİYAT 

Mustafa Hasırcı:

– Adana’ya gidiyorum. Ben biletimi 15 gün önce aldım. Buna rağmen 200 lira fark ile aldım. Şimdi sorduğumda ise 30 lira daha artmış. Normalde ben 400 liraya giderken şimdi 600 liraya gidiyorum. Her gidişimde farklı bir fiyat oluyor. Dolayısıyla ekonomime zarar veriyor.

“BİN 200 LİRA VERİP GİDEMİYORLAR” 

Firma yetkilisi Şahsen Yılmaz:

– Otobüslerimiz yeni yeni dolmaya başladı. Ek seferimiz şu anda yok. Olur diye düşünmüştük ama normal otobüs seferleri dolmadı ki ek sefer koyalım. Para durumu yüzünden insanlar gidemiyor. İnsanlar bin 200 lira verip gidemiyor. Yolcu da haklı.

Üniversite öğrencisi Rabia Manda:

Bursa’ya ailemin yanına gideceğim. Bilet fiyatları inanılmaz artmış. Yüzde 100 oranında bir artış var. 200 liraya aldığım bileti 450 liraya aldım.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir