Memur ve emekli maaş zammı ne kadar olacak… İşte tüm olasılıklar


Temmuz ayı memur ve emekli maaşı zamları için Türkiye’nin ekonomi gündemini yakından takip eden milyonlarca kişinin gündeminde. Memur ve emekliler gözlerini Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak olan 6 aylık enflasyon farkına çevirdi. Açıklanacak olan haziran ayı enflasyonuyla birlikte, milyonlarca memur ve emeklinin beklediği zam oranı belli olacak.

Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs ayları için açıklanan enflasyon verisiyle birlikte 5 aylık enflasyon farkı 22,72 olarak açıklandı. Son yapılan Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre 6 aylık enflasyon yüzde 25,46 olarak hesaplandı. Haziran ayı enflasyonuyla aynı doğrultuda gelirse eğer emeklilerin alacağı zam oranı, enflasyon farkına bağlı olarak yüzde 25,46 olacak.

Memur ve memur emeklileri yılın ilk altı ayın toplu sözleşme ile yüzde 15 zam almıştı. Toplu sözleşme gereği ilk altı aydan doğacak enflasyon farkını da almaları gerekecek.

Cumhuriyet’in haberine göre, asgari ücret ve aylıklarla ilgili bir düzenleme yapılacaksa bu iki hafta içerisinde yapılması gerekiyor. Hükümet, bir düzenleme için 6 aylık enflasyon verilerinin çıkacağı 3 Temmuz’u da bekleyebilir.

ASGARİ ÜCRET ARTACAK MI?

Sene başında asgari ücreti bir yıllık olarak belirlendi. 17 bin 2 lira olan asgari ücret, Türk-İş’in hesaplamasına göre 18 bin 969 liraya ulaşan açlık sınırının altında kaldı. Yılın ikinci yarısı için zam yapılmazsa yaklaşık 8 milyon asgari ücretli yılın ikinci yarısında büyük zorluk yaşayacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI

En düşük emekli aylığı halen 10 bin lira. Kök aylığı 10 bin liranın altında olan yaklaşık 4 milyon emekli bulunuyor. Eğer en düşük aylık yükseltilmezse milyonlarca emekli yine 10 bin lira almaya devam edecek. Kök aylığı 8 bin lira olan emekli, yüzde 25 zam alsa aylığı yine 10 bin lirada kalacak.

EMEKLİ MAAŞINA BAKLENEN ZAM

İşçi emeklilerinin aylık artışları altı aylık enflasyona göre yapılıyor. İlk beş aylık enflasyon yüzde 22.72 oldu. Ek artış yapılmazsa işçi emeklilerinin aylıklarında en çok yüzde 25-26 artış olması bekleniyor.

Memur ve memur emeklisi ise bu yılın ikinci yarısında yüzde 10 toplusözleşme zammı alacak. Mayıs itibarıyla memur emeklisinin yüzde 6.71 enflasyon farkı oluşmuş durumda.

Binlerce kamu işçisi bu yılın ikinci yarısında yüzde 10 sözleşme zammı alacak. Yine altı aylık enflasyon farkı da kamu işçilerine verilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir